Nádory GITu

Z KulanWiki

(Rozdíly mezi verzemi)
Přejít na: navigace, hledání
Řádka 88: Řádka 88:
NET se většinou vyskytují v tenkém střevě a apendixu.  
NET se většinou vyskytují v tenkém střevě a apendixu.  
-
Často produkují hormony. Často 5-HT, což vyvolává '''karcinoidový syndrom:'''  
+
Často produkují hormony. Často 5-HT, což vyvolává '''[[Karcinoidový syndrom]]'''
-
záchvatovitý erytém (flush), intermitentní vodnaté průjmy, bolesti břicha, astmatické stavby, [[Nemoci_endokardu#Srdce_p.C5.99i_karcinoidov.C3.A9m_syndromu|postižení endokardu]]
+
(záchvatovitý erytém (flush), intermitentní vodnaté průjmy, bolesti břicha, astmatické stavby)
* '''1. Dobře diferenciovaný neuroendokrinní tumor (karcinoid''' - polypózní útvar, na povrchu intaktní nebo s ulcerovanou sliznicí. Sestává se ze solidně trabekulárních pentlicovitých nebo tubulárních struktur, tvořených pravidelnými (polygonálními) buňkami se světlou jemně granulovanou cytoplazmou. Tyto nádorové buňky vykazují velmi mírnou mitotickou aktivitu. Ve svých neurosekrečních granulích obsahují chromogranin A, synaptofyzin, neuron-specifickou enolázu.  
* '''1. Dobře diferenciovaný neuroendokrinní tumor (karcinoid''' - polypózní útvar, na povrchu intaktní nebo s ulcerovanou sliznicí. Sestává se ze solidně trabekulárních pentlicovitých nebo tubulárních struktur, tvořených pravidelnými (polygonálními) buňkami se světlou jemně granulovanou cytoplazmou. Tyto nádorové buňky vykazují velmi mírnou mitotickou aktivitu. Ve svých neurosekrečních granulích obsahují chromogranin A, synaptofyzin, neuron-specifickou enolázu.  

Verze z 8. 11. 2009, 14:52

Apendix

Nejčastější jsou neuroendokrinní nádory (karcinoidy)

mikroskopicky většinou dobře diferencovaný nádor z menších pravidelných polygonálních buněk uspořádaných do pentlicovitých nebo solidně trabekulárních formací. Roste infiltrativně, většinou jenom uvnitř stěny apendixu. Jako maligní se považuje nádor větší než 2 cm prorůstající mimo stěnu apendixu. Maligní nádory metastazují nejčastěji do regionálních uzlin a do jater.


vzácný mucinózní cystadenom a cystadenokarcinom - vysoká produkce hlenu, hromadícího se v lumen (mukokéla apendixu)


Epitelové nádory střeva

polyp - ohraničený útvar prominující nad okolní sliznici do lumen střeva. Podkladem je nejčastěji patologický proces ve střevní sliznici nebo i v hlubších vrstvách.

NENÁDOROVÉ POLYPY:

  • hyperplastický polyp- makroskopicky polokulovité hladké vyklenutí sliznice, průměr obvykle do 5 mm, většinou na vrcholu slizničních čas, často vícečetný. Sestává se z hyperplastických krypt tvořených vysokými cylindrickými buňkami. Ve větších se vzácně můžou vyskytnout ložiska adenomu
  • Juvenilní polyp - ložisková gamartózní léze, často se vyskytuje v rektu, nejčastěji u předškolních dětí, může být příčinou krvácení.

Lamina propria je bohatá s četnými cysticky dilatovanými žlázkami. Časté jsou zánětlivé změny, někdy i povrchové eroze. Stopkaté polypy někdy podléhají hemoragické infarzaci. K maligním zvratům nedochází.

  • Peutz-Jeghersův polyp - hamartomatózní léze, může se vyskytnout izlolovaně nebo pod obrazem mnohočetné polypózy - P-J syndrom

stromečkovitě uspořádané vazivové stroma ve kterém jsou svazky hladkých svalových buněk. Epitelová komponenta polypu odpovídá zmnoženým nepravidelně uspořádaným kryptám.

Peutz-Jeghersův syndrom - vzácné AD - v celém traktu se vyskytují mnohočetné polypy. + hnědá melaninová pigmentace zejména cirkumorálně, ve sliznici úst, na dlaních, ploskách a genitálu. Zvýšené riziko vzniku karcinomů.


NÁDOROVÉ POLYPY - ADENOMY

adenomatózní polypy jsou nejčastější polypózní léze tlustého střeva

vykazují strukturální a cytologické nepravidelnosti související s nádorovou transformací epitelových buněk

odpovídají polypózní intraepitelové neoplazii

mohou být solitární, vícečetné až extrémně početné - adenomatózní polypóza

podle histologické stavby:

  • tubulární adenom - menší velikosti, stopkatý, sestává se z nepravidelně uspořádaných tubulárních epitelových struktur
  • vilózní adenom - větší, široce přisedlý se sametovým povrchem, častěji u starších osob v oblasti rekta a rektosigmoidea. Mikroskopicky tvořen tenkými vilózními (prstovitými) epitelovými výběžky s jemným osovým stromatem, krytým cylindrickými nádorovými buňkami.
  • tubovilózní adenom - může být stopkatý nebo široce přisedlý, je kombinací struktur obou předchozích

Rostou relativně pomalu, význam spočívá v možnosti maligního zvratu, vyšší riziko je u vilózních adenomů


FAMILIÁRNÍ SYNDROMY

Familiární adenomatózní polypóza - AD, mutace tumor supresorového genu APC na 5q21. Dojde ke ztrátě kontroly buněčného růstu. Projeví se vznikem velkého počtu adenomových polypů. Postiženo hlavně tenké střevo, ale mohou být i jinde. Jde o jednu z nejvýznamnějších prekanceróz, u neléčených se do 40 let v 100% vyvine karcinom.


Gardnerův syndrom - varianta FAP, AD, polypóza spojena se současným výskytem mnohočetných osteomů, zejména v mandibule, lebních a dlouhých kostech. Dále se vyskytují epidermoidní cysty v kůži a fibromy a lipomy měkkých tkání.


Lynchův syndrom - hereditární nepolypózní kolorektální karcinom - AD, zvýšené riziko vzniku kolorektálního karcinomu, ale u maligních nádorů jinde, především endometriálního karcinomu (mutace DNA reparačních genů)


KOLOREKTÁLNÍ KARCINOM

patří k nejčastějším zhoubným nádorům, v tenkém střevě se vyskytuje jen zřídka, mnoho genetických predispozicí (jednoznačně FAD, Lynch-sy). Častější jsou karcinomy sporadické, u kterých nebyly predispozice objasněny.

Většinou vznikají z adenomů nebo jiných intraepitelových neoplazií (DALM, ulcerózní kolitida). Nejčastěji v rektu, sigmoideu.

makro rozdělení: exofytické (polypópzní), vyhloubené (exulcerované) a ploché (infiltrující).

mikro: dobře diferencované karcinomy se sestávají z tubulárních nebo papilárních formací, nízce diferencované karcinomy jsou solidně uspořádané. Zvláštním typem je mucinózní adenokarcinom, produkující velké množství hlenu


určení prognózy se opírá o typing, grading a staging.

Pro hodnocení progrese karcinomu se používá klasifikace TNM - T (lokální progrese), N (přítomnost uzlinových metastáz), M (metastázy do jiného orgánu)

komplikace karcinomů: stenóza střeva, krvácení, perforace. Metastázy především lymfogenně do regionálních uzlin. Hematogenní do jater, vzácně jinam (ovarium). Relativně časté je porogenní šíření nádorů po peritoneu.


KARCINOM ANU

Anální karcinom postihuje anální okraj nebo anální kanál.

Zpočátku se často jeví jako drobná ulcerace s tužšími navalitými okraji. Většinou jde dlaždicový karcinom s různým stupněm vyzrávání. Někdy má bazaloidní komponentu tvořenou malými palisádovitě uspořádanými buňkami připomínající kožní bazaliom.

Rizikové vlivy jsou STD (papilomaviry), kouření, perianální Crohnova choroba s píštělemi, imunosuprese.


NEUROENDOKRINNÍ TUMORY

ze slizničních neuroendokrinních buněk. V cytoplazmě přítomny neurosekreční granula (možné znázornit stříbřením dle Grimelia). Granula se serotoninem redukují amoniakální stříbro na metalickou formu. Většinou se používá imunohistochemie.


NET se většinou vyskytují v tenkém střevě a apendixu.

Často produkují hormony. Často 5-HT, což vyvolává Karcinoidový syndrom

(záchvatovitý erytém (flush), intermitentní vodnaté průjmy, bolesti břicha, astmatické stavby)

  • 1. Dobře diferenciovaný neuroendokrinní tumor (karcinoid - polypózní útvar, na povrchu intaktní nebo s ulcerovanou sliznicí. Sestává se ze solidně trabekulárních pentlicovitých nebo tubulárních struktur, tvořených pravidelnými (polygonálními) buňkami se světlou jemně granulovanou cytoplazmou. Tyto nádorové buňky vykazují velmi mírnou mitotickou aktivitu. Ve svých neurosekrečních granulích obsahují chromogranin A, synaptofyzin, neuron-specifickou enolázu.
  • 2. Dobře diferencovaný neuroendokrinní karcinom je maligní, s nízkým ° malignity.
Osobní nástroje