Akutní stavy v urologii

Z KulanWiki

Verze z 12. 3. 2012, 21:58; Kulan (diskuse | příspěvky)
(rozdíl) ← Starší verze | zobrazit aktuální verzi (rozdíl) | Novější verze → (rozdíl)
Přejít na: navigace, hledání

Hematokéla

= krev či koagula v cavum serosum scroti

Etiologie

Nejčastější příčinou je úraz skrota /tupá poranění, sexuální praktiky/, další možnou příčinou je ruptura nádoru varlete, krvácení při chronické warfarinizaci, či iatrogenní poškození např. při punkci hydrokély.

Symptomatologie

Většinou bolestivé zvětšení skrota, často patrný hematom.

Diagnoza Staví na anamnéze, fyzikální vyšetření, USG – anechogenní obsah s vnitřními echy, nutnost vyloučit torzi varlete – Duplexní sonografie, scintigrafie varlat - „missed torsion“.

Dif.dg. Nutno vyloučit tumor a torzi varlete, při chybějícím hematomu orchiepididymitis. Terapie Kontuzi skrota s malou hematokélou lze léčit konzervativně -.klid, ledovat, elevace, ATB. Při progresi event. při významném nálezu chirurgická revize – vypuštění hematomu, everze tunica parietalis, zástava event. krvácení V případě vzniku hematokély z příčin suspektního nádoru - chirurgická revize z inquiny s naložením svorek na semenný provazec k zabránění disseminace při manipulaci s varletem, následuje peroperační biopsie. Při pozitivním nálezu ve smyslu přítomnosti nádorových strukur je indikována radikální orchiektomie.



Torze varlete

Osobní nástroje