Léčiva žaludeční sliznice
Z KulanWiki
(Založena nová stránka: nejprve by se měly eliminovat nežádoucí faktory chování (kouření, nadměrně kávy, alkoholismus, kořeněná, horká jídla, stres). Zásadní je také eradikace…)
Porovnání s novější verzí →
Verze z 14. 11. 2009, 11:07
nejprve by se měly eliminovat nežádoucí faktory chování (kouření, nadměrně kávy, alkoholismus, kořeněná, horká jídla, stres).
Zásadní je také eradikace h. pylori
Ochrana sliznice žaludku
Sukralfát - SUCRose ALuminium - bazická hlinitá sůl sulfátované sacharózy. Tvoří ochranou vrstvu na sliznici. V kyselém prostředí žaludku se molekuly spojí a vytvoří pastu, která lpí několi hodin na povrchu.
Pro terapii je však příliš slabý, lze použít k profylaxi vzniku žaludečních a duodenálních vředů na JIPkách
Misoprostol - polosyntetický prostaglandinový derivát, tlumí sekreci HCl, je velmi stabilní, v žaludku se nerozloží celý a tak má výrazné nežádoucí účinky - bolesti břicha, průjmy, menstruační poruchy KI v těhotenství. Možné jeho užití k profylaxi vzniku žaludečního a duodenálního vředu.
Antacida
Perorální podávání bazické látky které vážou protony. Podávají se mezi dvěma jídly, nebo vždy po jídle a na noc. Při správném dodržování sedmihodinových intervalů mohou urychlit vyhojení vředů.
Dobře resorbovatelná antacida zvýší pH krve, při fungujících ledvinách se to neprojeví, moč se alkalizuje. To může zvýšit riziko vzniku močových kamenů
Špatně resorbovatelná antacida zůstávají v GITu a mohou ovlivnit resorpci jiných farmak ze střeva, pokud se vážou na sebe navzájem.
Hydroxid hlinitý - pomalý nástup účinku, působí dlouho, téměř se neresorbuje. Ve střevě váže fosfáty, které se méně resorbují (hypofosfatémie s osteomalacií v extrémním případě) Může způsobovat zácpu. Při výrazných ledvinných insuficiencích se vyskytuje hyperaluminémie (encefalopatie, myopatie).
Při těžkých ledvinných insuficiencích se pravidelně vyskytuje hyperfosfatémie (mimo jiné vznikají ledvinové kameny). Zde se dá hydroxid hlinitý terapeuticky využít ke snížení hladiny fosfátů. Ale hrozí hyperaluminémie (hliníková encefalopatie).
Hydroxid hořečnatý - resorbuje se méně než 10% dávky, ionty hořčíku se za normálních okolností rychle vyloučí ledvinami. Může vyvolat průjmy (stimulací uvolňování cholecystokininu). Kontraindikací je insuficience ledvin.
Magaldrát - komplexní sloučenina obou předchozích. Vyrovnává protichůdné účinky obou na střevní motilitu.
Hydrogenuhličitan sodný - NaHCO3 se rychle rozpustí, má rychlý a krátký účinek. Resorbuje se a tak zatíží organismus přívodem bikarbonátu a sodíkem. (KI u HT, srdeční insuficiencí a s edémy). V žaludku způsobí uvolňování CO2
Uhličitan vápanatý - středně rychle a středně dlouho účinný. Může způsobovat zácpu. Snižuje resorpci fosfátů ze střeva.