Vertebrogenní algický syndrom

Z KulanWiki

(Rozdíly mezi verzemi)
Přejít na: navigace, hledání
(Založena nová stránka: bolesti zad nemají vždy příčinu v páteři, např. někdy jde o přenesenou bolest z poškozeného vnitřního orgánu, postiženy mohou být svaly i nervová soustava…)
 
(Nejsou zobrazeny 4 mezilehlé verze.)
Řádka 1: Řádka 1:
 +
vágní označení pro nejasnou bolest zad (a na hrudníku) u níž byla vyloučena koronární etiologie
 +
bolesti zad nemají vždy příčinu v páteři, např. někdy jde o přenesenou bolest z poškozeného vnitřního orgánu, postiženy mohou být svaly i nervová soustava  
bolesti zad nemají vždy příčinu v páteři, např. někdy jde o přenesenou bolest z poškozeného vnitřního orgánu, postiženy mohou být svaly i nervová soustava  
 +
 +
'''Zánětlivá bolest zad x nezánětlivá bolest zad''
Řádka 61: Řádka 65:
 +
== Klinický obraz nejčastějších vertebrogenních onemocnění ==
 +
 +
'''1. Akutní blok krční páteře (ústřel)''':
 +
Blokáda vznikne nejčastěji při přeležení krku na lůžku, při práci ve strnulé poloze hlavy, po prudkém pohybu hlavou. Projevuje se antalgickým držením hlavy v úklonu a rotaci, bolestí podél krční páteře (často jednostranně), která vyzařuje do týla. Aktivní nebo pasivní pohyb bolest zvětšuje. Někdy může být vegetativní doprovod, např. zvracení. Zde je nutno vyloučit subarachnoidální krvácení (vyšetření likvoru). Na rtg je napřímená krční lordosa.
 +
 +
 +
'''2. Chronické bolesti krční páteře''': Tupější, stálá bolest krční páteře, s projekcí do ramen, do týla. Jsou známky vadného držení, dysbalance krčních svalů (v kontraktuře např. trapezový sval), omezení dynamiky krční páteře, na rtg snímku jsou často degenerativní změny na páteři - spondylosa, spondylartrosa, osteochondrosa aj.
 +
 +
 +
'''3. Cervikokraniální syndrom (CC)''': Bolesti hlavy, častěji jednostranné, paroxysmální (intenzivní záchvaty se střídají s obdobím malých obtíží). Jsou zde také vlivy psychické a hormonální. Zjišťují se blokády horní krční páteře - v hlavových kloubech.
 +
 +
 +
'''4. Cervikovestibulární syndrom, cervikální závrať, syndrom a vertebralis'''. Blokáda krční páteře spojená s poruchou prokrvení v povodí a.vertebralis vyvolá závrať, závislou na poloze hlavy (polohová závrať). Bývají i bolesti hlavy. Objektivně jsou známky vestibulárního syndromu (např. pozitivní Rombergova zkouška). Obtíže jsou hlavně u starších osob, postižených arteriosklerózou mozkových cév. Obtíže zhorší současný záklon a rotace hlavy.
 +
 +
 +
'''5. Cervikobrachiální syndrom''': Bolesti v krční páteři se projikují do horní končetiny a nemají ráz kořenového syndromu (není porucha reflexů, čití) maximum bolestí je v rameni a paži. Přičinou bývají blokády krční páteře. Nutno odlišit od afekce ramenního kloubu ("zmrzlé rameno", porucha manžety rotátorů aj.). S blokádou krční páteře často souvisí radiální nebo ulnární epikondylitis (palpační bolestivost epikondylů, bolestivý úchop).
 +
 +
 +
'''6. Kořenové syndromy na horní končetině''': Jde o pásovitou bolest v horní končetině do prstů, často vyzařující z horní hrudní páteře mediálně od lopatky. Jsou snížené reflexy, někdy snížená svalová síla v odpovídajících svalech, je porucha čití v příslušném dermatomu.
 +
Kořenový syndrom C6: bolest se projikuje pásovitě do palce a ukazováku, snížený radio-pronační reflex.
 +
Kořenový syndrom C7: bolest se projikuje do středních prstů, snížený tricipitový reflex, oslabena extense v lokti. Kořenový syndrom C8: bolest se projikuje do malíku a prsteníku, snížený reflex flexorů prstů, oslabena flexe prstů.
 +
Záklon hlavy s rotací nebo úklonem ke straně
 +
bolesti vyvolává zhoršení (zúžení foramina).
 +
 +
 +
'''7. Bolesti v hrudní páteři''': Bolesti způsobené blokádami meziobratlových a kostotransverzálních kloubů je nutné odlišit od vážných onemocnění vnitřních orgánů (koronární příhoda, nemoci plicní, gastroduodenální, žlučníkové aj.) Tzv. interkostální neuralgie (pásovitá bolest od páteře podél žeber) má příčinu v blokádě páteře, pravá neuralgie se popisuje u herpes zoster.
 +
 +
 +
'''8. Lumbago (bederní ústřel, houser)'''.
 +
Vzniká po zvednutí břemene, po předklonu, prudkém pohybu, kýchnutí. Předchází mu větší fyzická zátěž, prochladnutí, viróza. Někdy je cítit lupnutí v bedrech. Pacient má trup v blokovém postavení - mírném předklonu a vybočení do strany (antalgická skolióza) - v důsledku reflexních kontraktur paravertebrálních svalů. Nemůže se předklonit ani narovnat, vázne oblékání. Laségue je pozitivní, nejsou kořenové příznaky. Příčinou je akutní blok nebo počínající postižení disku, zatím bez komprese kořene.
 +
 +
 +
'''9. Chronické bolesti v bedrech a kříži'''.
 +
:Nejčastěji tupé bolesti dolní části zad, způsobené přetěžováním vazů a svalů, je zde svalová nerovnováha, vznikají kloubní blokády včetně SI kloubů. U starších lidí je příčinou osteoporosa, spondylosa, osteochondrosa.
 +
 +
 +
'''10. Kořenové syndromy na dolní končetině''': Předchází jim často bolest v kříži, postupně se rozvíjí pásovitá bolest do dolní končetiny, spojená se snížením reflexu, poruchou čití (hypestesie, hyperestesie) v odpovídajícím dermatomu, někdy s parézou příslušných svalových skupin. Příčinou bývá tlak výhřezu disku nebo osteofytů na kořen.
 +
* Kořenový syndrom L4: Bolest vyzařuje po přední straně stehna a vnitřní ploše bérce k vnitřnímu kotníku. Je snížený reflex patellární, oslabena extense v koleni a flexe v kyčli (m.quadriceps femoris), pozitivní je tzv. "obrácený Laségue". Příčinou bývá léze disku L3/4.
 +
* Kořenový syndrom L5: Bolest jde po zevní straně stehna (jako lampas), stáčí se na přední stranu bérce na nárt až k palci. Reflexy jsou zachovány, bývá oslabena dorsální flexe prstů (zvláště palce) a nohy. Pacient zakopává, nepostaví se na patu Laségue je pozitivní. Příčinou je často výhřez disku L4/5.
 +
* Kořenový syndrom S1: Bolest jde po zadní straně stehna a lýtka do paty. Snížen reflex Achillovy šlachy a medioplantární, oslabeny plantární flexory nohy prstů (např. m. triceps surae), pacient se nepostaví na špičku. Laségue je pozitivní. Příčinou je léze disku L5/S1.
-
[[category:Poruchy lokomoce]]  
+
[[category:Revmatologie]]  
[[category:Patologie]]
[[category:Patologie]]
 +
[[category:Neurologie]]

Aktuální verze z 3. 6. 2018, 21:06

vágní označení pro nejasnou bolest zad (a na hrudníku) u níž byla vyloučena koronární etiologie

bolesti zad nemají vždy příčinu v páteři, např. někdy jde o přenesenou bolest z poškozeného vnitřního orgánu, postiženy mohou být svaly i nervová soustava

'Zánětlivá bolest zad x nezánětlivá bolest zad


Bolestivé místní podráždění vyvolává reflezní změny:

  • v kůži - hyperalgická kožní zóna
  • ve svalech - spasmus
  • na periostu - bolestivé body
  • v pohybovém segmentu páteře - omezení pohybu
  • v útrobním orgánu - porucha funkce


PŘÍČINY VZNIKU - funkční + strukturální


1. Funkční blokáda v páteřním segmentu - mechanické uskřinutí výchlipky kloubního pouzdra mezi kloubní plošky - uskřinutí meniskoidu. Druhotně se vyvolá svalový spasmu, který zvyšuje bolest. Odstraběbí blokády se může docílit manipulační léčbou.


2. Přetížení svalů a vazů - při špatném držení těla, vadných pohybových stereotypech, hypermobilitě, nadměrně těžké práci, vzniká přetížení. V oblasti pánve hlavně ligamentová bolest, nebo bolest při svalové dysbalanci - bolí svaly zkrácené i svaly ochablé


3. Degenerativní onemocnění páteře - adaptační změny reagující na přetěžování páteře nebo horší stabilitu v segmentu. Jde i o projev stárnutí a přirozeného opotřebování. Přetěžování a mikrotraumata mohou tyto změny urychlit

  • spondylosa - tvorba osteofytů na dorzálních nebo ventrálních okrajích obratlových těl, mohou utlačovat míchu
  • spondylartrosa - poškozování kloubních chrupavek (zúžení kloubní štěbiny) a vznik okrajových osteofytů
  • chondrosa meziobratlové ploténky - dehydratací ztráta elasticity v ploténce a vznik trhlin. Při snižování výšky ploténky vzniká instabilita v segmentu. Kostní tkáně krycích plotének přilehlých obratlů reagují sklerózou - zvýšením hustoty kostní tkáně vzniká osteochondrosa
  • Protruze disku - vyklenutí disku při oslabení anulus fibrosus
  • Prolaps disku - při ruptuře anulus fibrosus, vyhřezlé části ploténky se dostávají do páteřního kanálu, mohou mechanicky tlačit na míchu, vznikají lumbosakralgie, pseudoradikulární a radikulární syndromy, syndrom kaudy.

4. Úrazy - výrazné bolesti zad s omezením pohybu, nebezpečí poranění míchy

  • kontuze páteře
  • distorze páteře (např. krční páteře při autonehodách)
  • luxace obratlů
  • fraktury obratlů
    • spondylolýza - přerušní obratlového oblouku v isthmu v interartikulární části
    • spondylolistéza - při oboustraném defektu, dojde k posunu postiženého obratle dopředu, zadní číást oblouku zůstává

5. vrozené vady

  • různý počet obratlů - lumbalizace SI, sakralizace L5
  • spina bifida - nesrostlý oblouk obratle

6. Nádory - primární vzácné . osteom, neurinom, meningeom

sekundární metastatické - myelom, metastázy z prsu, prostaty, plic, močového měchýře, štítné žlázy


7. Osteoporóza - postmenopauzální, z inaktivity, při endokrinních, GIT, renálních poruchách

při snížených metabol. vlastnostech kostí vznikají mikrofraktury v obratlích, zmnožením mikrofraktur vznikají deformity obratlů

v hrudním úseku klínovitého charakteru, v bederním úsaeku v podobě bikonkávních "rybích" obratlů

i po menších pádech dochází ke kompresivním zlomeninám obratlů


8. Revmatická onemocnění

Ankylující spondylitis - Behtěrevova choroba

Revmatoidní artritis



Klinický obraz nejčastějších vertebrogenních onemocnění

1. Akutní blok krční páteře (ústřel): Blokáda vznikne nejčastěji při přeležení krku na lůžku, při práci ve strnulé poloze hlavy, po prudkém pohybu hlavou. Projevuje se antalgickým držením hlavy v úklonu a rotaci, bolestí podél krční páteře (často jednostranně), která vyzařuje do týla. Aktivní nebo pasivní pohyb bolest zvětšuje. Někdy může být vegetativní doprovod, např. zvracení. Zde je nutno vyloučit subarachnoidální krvácení (vyšetření likvoru). Na rtg je napřímená krční lordosa.


2. Chronické bolesti krční páteře: Tupější, stálá bolest krční páteře, s projekcí do ramen, do týla. Jsou známky vadného držení, dysbalance krčních svalů (v kontraktuře např. trapezový sval), omezení dynamiky krční páteře, na rtg snímku jsou často degenerativní změny na páteři - spondylosa, spondylartrosa, osteochondrosa aj.


3. Cervikokraniální syndrom (CC): Bolesti hlavy, častěji jednostranné, paroxysmální (intenzivní záchvaty se střídají s obdobím malých obtíží). Jsou zde také vlivy psychické a hormonální. Zjišťují se blokády horní krční páteře - v hlavových kloubech.


4. Cervikovestibulární syndrom, cervikální závrať, syndrom a vertebralis. Blokáda krční páteře spojená s poruchou prokrvení v povodí a.vertebralis vyvolá závrať, závislou na poloze hlavy (polohová závrať). Bývají i bolesti hlavy. Objektivně jsou známky vestibulárního syndromu (např. pozitivní Rombergova zkouška). Obtíže jsou hlavně u starších osob, postižených arteriosklerózou mozkových cév. Obtíže zhorší současný záklon a rotace hlavy.


5. Cervikobrachiální syndrom: Bolesti v krční páteři se projikují do horní končetiny a nemají ráz kořenového syndromu (není porucha reflexů, čití) maximum bolestí je v rameni a paži. Přičinou bývají blokády krční páteře. Nutno odlišit od afekce ramenního kloubu ("zmrzlé rameno", porucha manžety rotátorů aj.). S blokádou krční páteře často souvisí radiální nebo ulnární epikondylitis (palpační bolestivost epikondylů, bolestivý úchop).


6. Kořenové syndromy na horní končetině: Jde o pásovitou bolest v horní končetině do prstů, často vyzařující z horní hrudní páteře mediálně od lopatky. Jsou snížené reflexy, někdy snížená svalová síla v odpovídajících svalech, je porucha čití v příslušném dermatomu. Kořenový syndrom C6: bolest se projikuje pásovitě do palce a ukazováku, snížený radio-pronační reflex. Kořenový syndrom C7: bolest se projikuje do středních prstů, snížený tricipitový reflex, oslabena extense v lokti. Kořenový syndrom C8: bolest se projikuje do malíku a prsteníku, snížený reflex flexorů prstů, oslabena flexe prstů. Záklon hlavy s rotací nebo úklonem ke straně bolesti vyvolává zhoršení (zúžení foramina).


7. Bolesti v hrudní páteři: Bolesti způsobené blokádami meziobratlových a kostotransverzálních kloubů je nutné odlišit od vážných onemocnění vnitřních orgánů (koronární příhoda, nemoci plicní, gastroduodenální, žlučníkové aj.) Tzv. interkostální neuralgie (pásovitá bolest od páteře podél žeber) má příčinu v blokádě páteře, pravá neuralgie se popisuje u herpes zoster.


8. Lumbago (bederní ústřel, houser). Vzniká po zvednutí břemene, po předklonu, prudkém pohybu, kýchnutí. Předchází mu větší fyzická zátěž, prochladnutí, viróza. Někdy je cítit lupnutí v bedrech. Pacient má trup v blokovém postavení - mírném předklonu a vybočení do strany (antalgická skolióza) - v důsledku reflexních kontraktur paravertebrálních svalů. Nemůže se předklonit ani narovnat, vázne oblékání. Laségue je pozitivní, nejsou kořenové příznaky. Příčinou je akutní blok nebo počínající postižení disku, zatím bez komprese kořene.


9. Chronické bolesti v bedrech a kříži.

Nejčastěji tupé bolesti dolní části zad, způsobené přetěžováním vazů a svalů, je zde svalová nerovnováha, vznikají kloubní blokády včetně SI kloubů. U starších lidí je příčinou osteoporosa, spondylosa, osteochondrosa.


10. Kořenové syndromy na dolní končetině: Předchází jim často bolest v kříži, postupně se rozvíjí pásovitá bolest do dolní končetiny, spojená se snížením reflexu, poruchou čití (hypestesie, hyperestesie) v odpovídajícím dermatomu, někdy s parézou příslušných svalových skupin. Příčinou bývá tlak výhřezu disku nebo osteofytů na kořen.

  • Kořenový syndrom L4: Bolest vyzařuje po přední straně stehna a vnitřní ploše bérce k vnitřnímu kotníku. Je snížený reflex patellární, oslabena extense v koleni a flexe v kyčli (m.quadriceps femoris), pozitivní je tzv. "obrácený Laségue". Příčinou bývá léze disku L3/4.
  • Kořenový syndrom L5: Bolest jde po zevní straně stehna (jako lampas), stáčí se na přední stranu bérce na nárt až k palci. Reflexy jsou zachovány, bývá oslabena dorsální flexe prstů (zvláště palce) a nohy. Pacient zakopává, nepostaví se na patu Laségue je pozitivní. Příčinou je často výhřez disku L4/5.
  • Kořenový syndrom S1: Bolest jde po zadní straně stehna a lýtka do paty. Snížen reflex Achillovy šlachy a medioplantární, oslabeny plantární flexory nohy prstů (např. m. triceps surae), pacient se nepostaví na špičku. Laségue je pozitivní. Příčinou je léze disku L5/S1.
Osobní nástroje