Srdeční selhání

Z KulanWiki

(Rozdíly mezi verzemi)
Přejít na: navigace, hledání
(Založena nová stránka: při zvýšeném zatížení srdce svalovina zbytňuje - '''koncentrická hypertrofie''' (těžší než 400g u mužů) objem vypuzené krve je normální (např. u hyper…)
Řádka 21: Řádka 21:
'''Akutní insuficience levého srdce''' - rychle nastupující venostáza a vysoký tlak v plicním oběhu, otok plic, pacient se dusí, pěna u úst (AIM)
'''Akutní insuficience levého srdce''' - rychle nastupující venostáza a vysoký tlak v plicním oběhu, otok plic, pacient se dusí, pěna u úst (AIM)
-
'''Chronické selhávání levého srdce''' - pomalu nastupující venostáza, výrazně překrvená plíce, přibývá vaziva v interalveolárních prostorech - '''rezavá indurace plic'''. Městnání zatěžuje pravou komoru, ta hypertrofuje, dušnost hlavně v noci - '''asthma cardiale'''. Postupně se krev městná v kotnících, DKK, ascites, hydrothorax...  
+
'''Chronické selhávání levého srdce''' - pomalu nastupující venostáza, výrazně překrvená plíce, přibývá vaziva v interalveolárních prostorech - '''rezavá indurace plic'''. Městnání zatěžuje pravou komoru, ta hypertrofuje, dušnost hlavně v noci, probudí ho, donutí si sednout nebo otevřít okno, inspirační vlhké chrůpky na bazích, případně cval - '''asthma cardiale'''. Postupně se krev městná v kotnících, DKK, ascites, hydrothorax...  
'''Akutní selhání pravého srdce''' - např. po embolii do plicní tepny, AIM. Zpravidla vede k rychlé smrti, slabá svalovina pravé komory nezvládne velké zatížení.  
'''Akutní selhání pravého srdce''' - např. po embolii do plicní tepny, AIM. Zpravidla vede k rychlé smrti, slabá svalovina pravé komory nezvládne velké zatížení.  

Verze z 24. 7. 2010, 10:48

při zvýšeném zatížení srdce svalovina zbytňuje - koncentrická hypertrofie (těžší než 400g u mužů)

objem vypuzené krve je normální (např. u hypertenze)

kompenzovaná činnost srdce (pacient může být bez obtíží)


excentrická hypertrofie - při nedostatečné činnosti srdce kdy část krve zůstává i po systole (např. při stále se zvyšujícím odporu, který musí srdce překonávat). Dochází k výrazné dilataci, ztluštění stěn nemusí být tak patrné, hmotnost srdce se zvyšuje (až 1.000 g)

dekompenzovaná činnost srdce - insuficience

postupně dochází k městnání krve (venostáze) v síních a žilách systémového nebo plicního oběhu

-> městnavé srdeční selhání (congestive heart failure)

Příčiny

nejčastěji v souvislosti s ischemickou chorobou srdeční, myokarditidy, myopatie, nemoci endokardu a chlopní, konstriktivní perikarditida, tamponáda srdeční


Akutní insuficience levého srdce - rychle nastupující venostáza a vysoký tlak v plicním oběhu, otok plic, pacient se dusí, pěna u úst (AIM)

Chronické selhávání levého srdce - pomalu nastupující venostáza, výrazně překrvená plíce, přibývá vaziva v interalveolárních prostorech - rezavá indurace plic. Městnání zatěžuje pravou komoru, ta hypertrofuje, dušnost hlavně v noci, probudí ho, donutí si sednout nebo otevřít okno, inspirační vlhké chrůpky na bazích, případně cval - asthma cardiale. Postupně se krev městná v kotnících, DKK, ascites, hydrothorax...

Akutní selhání pravého srdce - např. po embolii do plicní tepny, AIM. Zpravidla vede k rychlé smrti, slabá svalovina pravé komory nezvládne velké zatížení.

Chronické selhání pravého srdce - venostáza v tělním oběhu, rozšířené žíly na krku, ascites, indurace orgánů.

Cor pulmonale - hypertrofie pravého srdce při normálním levém srdci, příčina je v plicích

při nemoci plic: CHOPN, TBC, silikóza, emfyzém, bronchiektázie, difúzní intersticiální fibróza plic

úři nemoci plicních cév: plicní embolie, Wegnerova granulomatóza

nebo výrazná obezita, metabolická acidóza, hypoxemie (vyvolá plicní arteriální konstrikci)

Osobní nástroje